Remonti planeerides on üks lihtsamaid meetodeid ruumi interjööri muutmiseks paigaldada seina tapeet. Tapeetide värvi, mustri ja materjalivalik on väga lai, pakkudes midagi igale maitsele. Seejuures on oluline välja valida tapeet, mis sobib ruumi eripäradega. Näiteks tapeet, mis sobib kõige paremini vannituppa, ei ole kindlasti parim kandidaat söögituppa.
Värvimine võib esialgu tunduda kiirem ja lihtsam – ostad paar värvirulli, teibi ja värvi ning hakkad tegutsema. Tegelik protsess võib kujuneda aga hoopis keerulisemaks, kui tapeedi seina panek. Arvestada tuleb ruumi ebatasasustega, nurkadega jm. Samuti peab seina pind olema perfektselt ette valmistatud, et värvi alt ei jääks paistma praod.
Palju rohkem võimalusi pakub tapeet. Laia materjalvalik, faktuurid ja mustrid pakuvad piiramatuid võimalusi kujundada tuba omapäraste ja kordumatute kompositsioonidega. Lisaks sellele on tapeedid ka praktilisemad. Aluspind ei pea olema perfektselt viimistletud kuna tapeet varjab aluspinna pisipraod või ebatasasused. Tapeet on hea soojustaja ja heli summutaja, parandades ruumi akustikat.
Sobiva tapeedi valimisel peab arvesse võtma ruumi otstarvet, suurust ja kuju, mööbli ning dekoratiivkangaste tüüpi ja värvust, samuti enda individuaalseid eelistusi. Lõpptulemus oleneb õigesti valitud tapeedi liigist ja mustrist. Kuldreegel on see, et välja tuleb valida täpselt selline tapeet, mis endale meeldib. Trendid tulevad ja lähevad, kuid remonti enamasti nii sageli ei tehta.
Niisketesse ja vigastustele vastuvõtlikumatesse ruumidesse nagu kööki, vannituppa ja esikusse soovitatakse paigaldada pestavaid tapeete, mida on lihtne hooldada. Magamis-või elutoa tingimused on stabiilsemad, mis tähendab, et valiku tegemisel tuleb lähtuda vaid esteetilisest ja dekoratiivsest seisukohast ning isiklikest eelistustest. Tapeedi värvitooni ja mustri valimisel pea meeles, et seinad peavad teiste sisustuselementide, st mööbli, kardinate ning vaibaga kokku sobima. Parem on ühendada omavahel sellised toonid, millel on teineteisega midagi ühist, kasutada korduvaid motiive ja mustreid. Kõige sagedamini tehtav viga on erinevatest värvigammadest pärit toonide kasutamine, mis võib lõppkokkuvõttes jätta korratu ja isegi kaootilise mulje.
Pabertapeet – Traditsiooniline ja ühtlasi kõige levinum tapeet, mille aluspõhi on kaetud valgust mitte läbilaskva värviga, mis varjab ka paberi koltumist. Tapeedi pealiskihile on trükitud (sageli ka sisse pressitud) muster. Kvaliteetsematel pabertapeetidel on kahekordne pealiskiht.
Teadlik tarbija, kes pöörab erilist tähelepanu viimistlusmaterjalide keemilisele koostisele, peaks eelistama naturaalset pabertapeeti. Selle pindmine muster või värvikate jätab läbi kumama paberi struktuuri. Tapeet on valmistatud vanapaberist ning selle värvimiseks kasutatakse linaseemneõlist ja maisitärklisest valmistatud tinti. Tulemuseks on 100% ökoloogiline ja allergiavaba toode.
Easy-up ehk fliistapeet - Easy-up ehk liimiga tapeeti tuntakse ka fliistapeedina. See on tugevdatud aluspõhjaga tselluloosi- ja polüesterkiudu sisasldav väga lihtsalt käsitsetav nn. „hingav” tapeet. Puudub vajadus tapeedi eelnevaks immutamiseks liimiga. Fliistapeet on mitteveniv ja mitterebenev, stabiilsete mõõtmetega ning hoiab kokku kasulikku tööaega. Tapeedi võib seinale kinnitada kasvõi otse rullist, mõõtes parajad paaanipikkused juba seinal.
Tekstiil- ehk kangastapeet - Tekstiilitapeetidega on seinu kaetud juba sajandeid. Tänapäevase tekstiiltapeedi aluskihiks on paber või fliis, mille peale on kleebitud kootud mustriga kangas või kangakiud. Tekstiilina kasutatakse villa, džuuti, puuvilla, siidi, lina ja kunstkiude. Selline tapeet tekitab eriti sooja ja luksuslikult rahuliku miljöö. Seinale liimitakse seda sõltuvalt tapeedi aluspinnast, kas nagu fliistapeeti või nagu pabertapeeti.
Tekstiiltapeet ei salli liigset niiskust ja suurt niiskustaseme muutust õhus. Tapeeti puhastatakse kuivhooldusega. Tekstiiltapeedid on valguskindla ehk ei pleegi otsese päikesevalguse tulemusena.
Flokk- ja samettapeet - Luksuslikud sametpinnaga tapeedid, kus sametiste kiududega on moodustatud matile või metalselt läiklevale pinnale muster.
Sarnaselt tekstiiltapeedile ei sobi ka samettapeet niisketesse ruumidesse ja nõuab kuivhooldust.
Vinüültapeet - Vinüültapeet on keemiatööstuse produkt, mistõttu ökoloogilised kaalutlused selle tapeedi puhul ei kehti. Täissünteetilistele vinüültapeetidele ei sea tootmisprotsess mingeid piiranguid, mistõttu värvi- ja mustrivalik on väga suur. Olemas on nii sileda pealispinnaga kui tugevalt reljeefse mustriga tapeete. Vinüültapeedi eeliseks on keskmisele tarbijale vastuvõetav hind.
Vinüültapeeti on kerge hooldada, PVC-kattega õhku mitte läbilaskev pealispind annab sellele tapeedile hea pestavuse, ent samas takistab see seinte loomulikku hingamist. Vinüültapeedi kasutamisest peaks hoiduma, kui peres on allergikuid.
Looduslik tapeet
a) Rootapeet - Vahepeal suurmoeks olnud bambus- ehk rootapeedid kujutavad endast seinakattematerjale, kus värvitud paberist aluspaanile on kleebitud erinavaid looduslikke materjale nagu bambuse-, sisali- ja džuudikiude ning muid kõrrelisi. Lähtuvalt toormaterjalist ja valmimisprotsessist on sellistele kiudtapeetidele iseloomulik ebaühtsus isegi sama partii ulatuses või koemustris. Rootapeediga ei ole võimalik saavutada nn. ühtlase seina effekti – paanide ühenduskohad on paratamatult nähtavad. Just tahumatus annab rootapeedile tema eripära ja võlu rõhutades seinakatte looduslikkust ja keskkonnasõbralikkus.
b) korktapeet - Korktapeedi dekoratiivne korgikiht valmistatakse Vahemereäärsetel aladel kasvava korgitamme koorest. Korktapeet on tervisesõbralik seinakate. Tänu korgi antistaatilistele omadustele ei tõmba korktapeet tolmu ligi, sobides hästi ka laste- ja magamistubadesse. Korktapeedi ainulaadne struktuur ei vanane ega ima lõhnu, näiteks tubakasuitsu, toidu tegemise lõhnasid jm.
Korktapeet on hõlpsalt paigaldatav pabertapeetidele sobiva liimiga.
Vedeltapeet - Vedeltapeet on hea alternatiiv tavalistele tapeetidele ja värvidele. See on puuvilla, tselluloosi, mineraalide ja siidikiududest mass, mille segamisel veega saadakse naturaalne antistaatiliste ja heli summutavate omadustega, hingav ning pehme seinakattematerjal.
Vedeltapeet on kergelt paigaldatav ega vaja põhjalikku seina ettevalmistust, kuna katab ühtlaselt ebatasaseid pindu, sealjuures näiteks ka torusid ja radiaatoreid. Vead on kergesti eemaldatavad vee abil. Vedeltapeet reguleerib hästi ruumi õhuniiskust.
Tänu oma naturaalsele koostisele on ökoloogiliselt puhas, lõhnatu ja allergiavaba, ei korja tolmu ja lõhnu, seinad on alati soojad ja hingavad ning ei tekita kaja.
Vedeltapeet on viimstlusmaterjal, mis elustab interjööri ning loob hubase ja sooja koduatmosfääri.
Fototapeet - Suurepärane võimalus mitmekesistada oma interjööri ja viia ellu disainerite kavandatud ideid. Tavaliselt trükitakse fototapeet vinüülile või satiinile, mille aluseks on sünteetiline fliseliin, aga ka tekstuurpealispinnaga kvaliteetpaberile. Selline fototapeet on vastupidav ja omab kvaliteetset kujutist. Tapeeti ei soovitata kasutada köögis ja vannitoas, kuna pole niiskuskindel. Fototapeeti toodetakse ruutudena, siilidena või paneelidena.
Metalltapeet – Üha enam populaarsust koguv tapeediliik, mis on esteetilise välimuse, moodsa disaini ja funktsionaalsete omadustega. Tapeedi aluspõhjaks on kas paber või fliseliin, pealmine kiht on teostatud alumiiniumfooliumist. Metallpealispinnaga tapeet nõuab enda all väga hoolikalt ettevalmistatud seinapinda, kuna iga pisemgi defekt paistab pärast tapeedil silma.